מהי סקירה ספרותית?

סקירה ספרותית
כתיבת עבודה?
אנחנו הכתובת

כסטודנטים המתחילים את שנת הלימודים הראשונה, ברור לכם כשמש דבר אחד ברור: אתם עתידים להתמודד, להכיר ולפגוש בדברים שטרם הכרתם. אחד מאותם דברים? הסקירה הספרותית הנדרשת בעבודות האקדמיות. הלימודים האקדמים חושפים בפניכם עולם שלם של מושגים, אסטרטגיות למידה וסטנדרט שעליכם להיצמד אליו לטובת הגשת עבודות ברמה האקדמית הנדרשת.

לא במקרה ישנם סטודנטים המעידים כי הם מעדיפים מטלת סיום בדמות מבחן. הסיבה? כל הנדרש מהם הוא ליצוק את הידע שהם יודעים, ותו לא. עם כתיבת עבודות אקדמיות לעומת זאת – קטנות או גדולות, אתם נדרשים להביא את עצמכם לידי ביטוי בכתב, לצטט מקורות כנדרש, לקרוא מאמרים אקדמים ולתמצת מהם את העיקר,  ולשמור על סדר כרונולוגי ועקביות לאורך כל העבודה. 

סקירת ספרות – מהי ואיך כותבים אותה?

ראשית, כדאי לדעת מהי לא סקירה ספרותית: היא לא הביבליוגרפיה והיא גם לא פרק המבוא. הסקירה הספרותית מבקשת להציג בפני הקורא (לרוב, המרצה שלכם), סקירה קצרצרה באשר לנושא העבודה שלכם, עם התייחסות למחקרים שכבר בוצעו בעבר על הנושא/שאלה שאותם אתם חוקרים. האתגרים בכתיבת הסקירה הספרותית:

  • יש לקרוא לא מעט מאמרים על מנת לכתוב אותה
  • יש לשדך בין תכנים שונים ליצירת סקירת ספרות איכותית
  • יש להפגין בקיאות בנושא אותו אתם חוקרים
  • הסקירה הספרותית כמעין טיזר לעבודה

הסקירה הספרותית שתוצג בעבודה האקדמית שלכם, תשולב בה לפני או אחרי המבוא (בהתאם להנחיות המרצה שלכם). לא משנה עד כמה שאלת המחקר שלכם תהיה מקורית, הרי שהיא מקושרת בסופו של דבר לעולם תוכן ספציפי שנכתב עליו לא מעט (אחרת, לא הייתם יכולים להשיב על שאלת המחקר שלכם). בסקירה הספרותית, עליכם להציג פריסה של מה שנחקר עד כה, מה ידוע בשלב זה ואילו סימני שאלה עוטפים את הנושא אותו אתם מבקשים לחקור ועליו להשיב. 

מהי סקירה ספרותית?
כל מה שרציתם לדעת על סקירת ספרות

“באיזה שלב בהכנת העבודה עליי לכתוב את הסקירה הספרותית?”

סקירת ספרות נכתבת רק לאחר שסיימתם לכתוב את כל העבודה האקדמית שלכם. מאחר והסקירה הספרותית פותחת את העבודה המון פעמים, רבים סבורים כי אותה גם יש לכתוב תחילה. עם זאת, לא תוכלו לכתוב סקירה ספרותית מבלי שקראתם ספרות מחקרית נרחבת הכוללת מאמרים באנגלית ובעברית. רק לאחר שסיימתם לכתוב את עבודתכם המלאה, יהיה ניתן ליצור סקירה ספרותית שמייצגת תמונה מלאה ובהירה.

טיפ אליכם: בעת כתיבת סקירה ספרותית, החלו בנושא כללי והתמקדו בהדרגה בשאלה הגדולה

החשיבות הגדולה של הסקירה הספרותית נעוצה בעובדה כי מדובר על הפרק הפותח את העבודה. אם תרצו, זוהי ההזדמנות שלכם ליצור רושם ראשוני חיובי בקרב הקוראים. בפרק זה, כדאי לעורר סקרנות וציפייה, להשתמש בשאלות פתוחות (שעליהן תשיבו בהמשך) ולהציג את החשיבות של השאלה שאתם שואלים. בפרק זה חשוב להציג תחילה את הנושא הגדול, ובהדרגה לרדת לרוזולוציות קטנות יותר – עד להצגת שאלת המחקר. 

לדוגמא: במידה ושאלת המחקר שלכם היא: “עד כמה ייצוג של חברי כנסת ערביים משפיע לטובה על האוכלוסייה הערבית בישראל?”, הרי שיהיה כדאי להציג את הסקירה הספרותית בדרך הבאה:

  • ההיסטוריה של הסכסוך ישראלי-פלסטיני
  • השנה הראשונה בה נבחר חבר כנסת ערבי
  • אחוז המצביעים הערביים בבחירות
  • השפעתם של חברי הכנסת הערביים על האוכלוסיה הערבית

הדגישו בסקירה הספרותית את תרומתכם לנושא המחקר הכללי

כל עוד אתם שואלים שאלה שטרם נשאלה, הרי שיהיה כדאי להדגיש זאת בסקירה הספרותית. כך, אתם מאירים את החשיבות של השאלה שלכם, תוך שאתם אלו שעתידים להשלים את החלק החסר בפאזל. על מנת לעשות זאת, עליכם להסתייע במחקרים, מאמרים וכתבים שונים, באמצעותם תוכלו להשיב על שאלת המחקר הגדולה.

בהצלחה!

צריכים סיוע בכתיבה אקדמית? הגעתם למקום הנכון!

אולי יעניין אתכם גם:

שתפו מאמר זה עם חברים

שירותים שעשויים לעניין אתכם

כתיבת עבודה אקדמית
סטודנטים רבים מתעניינים לגבי כתיבת עבודות אקדמיות, מאחר ולא לכולם יש את הזמן, הסבלנות או היכולת לכתוב את העבודות שלהם בצורה עצמאית. יש לזכור כי רוב הסטודנטים נאלצים להתמודד עם עומס משמעותי, הכולל את הצורך לעמוד במטלות האקדמיות השונות, ללמוד למבחנים, לשלב עבודה ולהשאיר מעט זמן לחיי חברה.
מטלות אקדמיות
במהלך התואר הראשון והשני, מתבקש הסטודנט להגיש מטלות אקדמיות במגוון נושאים הקשורים במישרין או בעקיפין לתואר הנלמד. חשיבותן של המטלות הללו היא קריטית, שכן הן מהוות משקל לא מבוטל בשקלול הסופי של הציון בתואר
כתיבת עבודות סמינריון (גמר)
כל סטודנט בתואר הראשון או השני מגיע לאחת מהנקודות הקריטיות בתואר: כתיבת עבודה סמינריונית או בשמה השני, כתיבת עבודה אקדמית. ישנם סטודנטים שמתמודדים עם המחקר / כתיבת סמינריון ללא קושי. יש את אלו שברור להם מה הם רוצים שיהיה כתוב בעבודת הגמר, מהיכן לדלות אינפורמציה לעבודה סמינריונית וכיצד לעבד אותה – ויש אחרים, שמוצאים כתיבת עבודת סמינריון כמעכבת.
ניתוחים סטטיסטיים
כחלק מהתאמת הכותב למטלה הנדרשת, הניתוח הסטטיסטי מתבצע ע``י סטטיסטיקאים/כלכלנים מוסמכים, בעלי ידע מעמיק באקונומטריקה וסטטיסטיקה יישומית ותיאורית.
הכנת מצגת עסקית לסטודנטים, עסקים וחברות
ערכתם מחקר מעמיק, הכנתם עבודה נהדרת ואין ספק שאתם ראויים לתואר הסטודנט המצטיין. כעת, הגיע הרגע בו המרצה שלכם מבקש מכם להעביר את העבודה היפה שכתבתם ולהפוך אותה למצגת ולהרצאה – הכנת מצגת מקצועית? פה אתם מתחילים להילחץ.
פרויקט גמר (הנדסאים)
בתום לימודיו של סטודנט לאחד ממקצועות ההנדסה, הוא מתבקש להגיש פרויקט גמר. פרויקט הגמר ועמידה מוצלחת במבחן ההגנה על הפרוייקט מקנים לו, בסופו של דבר, את תעודת ההסמכה..

מאמרים נוספים

תוכן עניינים

צריכים סיוע בכתיבת עבודה אקדמית?
אנחנו כאן ונוכל להתחיל מיד!

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

מומלץ להעלות קבצים מכווצים ומאוגדים בפורמט RAR
דיסקרטיות מובטחת. לעולם לא נמסור את הפרטים שלכם לגורם אחר.
לורם איפסום דולור

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן