העבודה הסמינריונית – כל מה שתרצו לדעת וחשוב לדעת

העבודה הסמינריונית – כל מה שתרצו לדעת וחשוב לדעת
כתיבת עבודה?
אנחנו הכתובת

כל סטודנט הנרשם ללימודי תואר ראשון – באוניברסיטה או במכללה, נדרש להגיש לאורך הלימודים עבודת סמינר. בהתאם לפקולטה ודרישות מוסד הלימודים, לעתים הדרישה היא ליותר מעבודה אחת. ישנם שלושה סוגים שונים של עבודות סמינריוניות:

 • עבודת סמינר עיונית
 • עבודת מחקר איכותנית
 • עבודת מחקר כמותנית

לרוב, את עבודת הסמינר יש להגיש בשנה האחרונה ללימודים, כאשר הסטודנט אמור ליצוק את הידע שהוא צבר בהגדרת שאלת מחקר, קריאה וסיכום של מאמרים, ניסוח על בסיס יסודות הכתיבה האקדמית ועמידה בזמנים. העבודה הסמינריונית מסתמנת כמטלה המאיימת ביותר על הסטודנטים, אך בעת שמבינים ממה היא מורכבת ובעת שנערכים להכנתה מספיק זמן מראש – מגלים כי מדובר על דרך מעשירה, מלמדת, מהנה ומספקת.

לפניכם, כל התשובות לשאלות שלבטח גם אתם שאלתם את עצמכם לא אחת באשר לעבודה הסמינריונית:

במה שונה עבודת הסמינר מכל מטלה אחרת?

לאורך לימודי התואר, נדרשים הסטודנטים בעיקר להפגין ידע. את הידע הזה יש ליצוק בכתב על דף המבחן, כאשר המרצים והמתרגלים בודקים דבר אחד בלבד: בקיאות בחומר. לדוגמא: במידה ואתם לומדים בפקולטת מדעי הרוח ויש לכם מבחן בפילוסופיה, אתם נדרשים לשנן מודלים, הוגים ורעיונות, וכך מתבססת הלמידה שלכם לקראת המבחן.

העבודה הסמינריונית לעומת זאת לא מבקשת רק לבחון אתכם על הידע שלכם, אלא גם על עוד המון דברים אחרים:

 • בקיאות בחומר הנלמד במסגרת הקורס
 • איסוף מידע אקדמי רלוונטי
 • יכולת לסכם מאמרים ולחלץ מהם את העיקר
 • יכולת הסקנת מסקנות
 • יכולת להביא עצמכם לידי ביטוי בכתיבה אקדמית
 • הגדרת שאלת מחקר ראשית ויצירת ראשי פרקים
 • ביסוס טענות משכנעות
 • הבעת דעה אישית / ביקורתית על הנושא
העבודה הסמינריונית – כל מה שתרצו לדעת וחשוב לדעת

איך מנסחים שאלת מחקר ומי יכול לסייע לכם?

ישנן פקולטות המכתיבות לסטודנטים נושאים ברורים למחקר, בעוד ישנן פקולטות בהן נושא המחקר וכך גם שאלת המחקר, נבחרים על ידי הסטודנט בעצמו בהתאם לתכני הקורס. לדוגמא: סטודנט הלומד בפקולטת מדעי החברה בקורס על הסכסוך ישראלי-פלסטיני, יוכל לבחור בשאלת מחקר הרלוונטית לתכני הקורס.

שאלת המחקר חייבת להיות בעלת זיקה לתכני הקורס שלמדתם. לכן, המרצים דורשים מכם להגיש כמה הצעות מחקר, כאשר בפגישות אישיות עוברים על הנושאים ובוחרים יחד את השאלה המתאימה ביותר. חשוב שתגדירו שאלת מחקר שאכן מעניינת ומסקרנת אתכם, שכן היא זו שתלווה אתכם לאורך כל העבודה.

עבודת הסמינר משפיעה משמעותית על ציון התואר שלכם

ציון התואר הסופי שלכם בנוי על פי ממוצע. לאורך הלימודים, אתם נרשמים לקורסים שונים כאשר הצלחה בכל קורס מזכה אתכם במספר שונה של נקודות זכות. מאחר וקורס הסמינר נלמד בהיקף שעות רחב יותר, הציון הסופי שתקבלו ישפיע גם במשקל רב יותר על ציון התואר הסופי. זו הסיבה כי חשוב מאד להשקיע בעבודה, להיצמד לחוקים והכללים של הכתיבה האקדמית, ולהכין לעצמכם לו”ז מפורט שיאפשר לכם לעקוב אחר כל המשימות שלכם.

כמה זמן לפני הגשת עבודה מתחילים לעבוד עליה?

כאמור, עבודת הסמינר היא בסופו של דבר מטלת הסיום שלכם בקורס שלמדתם. במקום להשיב על מבחן בכיתה או מבחן בית – עליכם להגיש עבודת מחקר שנכתבה על ידכם. קורס ממוצע באוניברסיטה אורך בין 4 ל-5 חודשים, כך שטכנית תוכלו להתחיל להעלות רעיונות ולאסוף חומרים כבר במפגש הראשון בסימסטר. כן חשוב לדעת כי המרצה שלכם חייב לאשר את נושא הקורס שלכם, כך שסדר הפעולות צריך להיות הסדר הבא:

 • עלו רעיונות אפשריים למחקר בהתאם לנושא הקורס
 • הציגו מספר אפשרויות בפני המרצה שלכם
 • קבלו אישור על הנושא
 • צאו לדרך עם איסוף חומרים, הגדרת ראשי פרקים וכן הלאה

זמן העבודה הממוצע על עבודת הסמינר שלכם תלוי גם במועד ההגשה כפי שהוא מוגדר. במצטבר, תוכלו לעבוד על הסמינר שלכם לאורך תקופה של בין 5 חודשים ל-8 חודשים.

היקף עבודת הסמינר – מה חשוב לדעת?

לא ניתן לקבוע מראש מה יהיה היקף העבודה שלכם. כל מוסד לימודים וכל פקולטה מגדירים כללים אחרים. כן אפשר לומר כי במרבית המקרים העבודה נכתבת בהיקף של בין 25-30 עמודים. זיכרו תמיד כי איכות התוכן חשובה מהיקף העבודה, כך שבשום אופן לא מומלץ למרוח פסקאות ולעבות את העבודה בצורה לא טבעית רק בכדי להגיש עבודה בהיקף גדול יותר.

אז איך בנויה העבודה הסמינריונית?

בקצרה – עליכם להגדיר שאלת מחקר שתוביל את העבודה שלכם. על בסיס שאלה זו אתם יוצקים את כל השאר. אחרי קבלת האישור על הנושא, יהיה עליכם להגדיר בין 6-10 ראשי פרקים. כל ראש פרק הוא בעצם תת נושא לשאלת המחקר שלכם, עליו תרחיבו בחיבור המרכזי.

בכדי לבסס את הטענות ולהשיב על השאלה שהגדרתם, יהיה עליכם לקרוא מאמרים (ולעתים גם לבצע שאלונים), ואת המסקנות שלכם תיצקו בהדרגה אל תוך העבודה. העבודה שלכם צריכה לכלול בנוסף:

 • שער עם השם שלכם, שם המרצה ושם הקורס
 • פרק מבוא
 • ליבת העבודה
 • פרק סיכום
 • ביבליוגרפיה
שתפו מאמר זה עם חברים

שירותים שעשויים לעניין אתכם

כתיבת עבודה אקדמית
סטודנטים רבים מתעניינים לגבי כתיבת עבודות אקדמיות, מאחר ולא לכולם יש את הזמן, הסבלנות או היכולת לכתוב את העבודות שלהם בצורה עצמאית. יש לזכור כי רוב הסטודנטים נאלצים להתמודד עם עומס משמעותי, הכולל את הצורך לעמוד במטלות האקדמיות השונות, ללמוד למבחנים, לשלב עבודה ולהשאיר מעט זמן לחיי חברה.
מטלות אקדמיות
במהלך התואר הראשון והשני, מתבקש הסטודנט להגיש מטלות אקדמיות במגוון נושאים הקשורים במישרין או בעקיפין לתואר הנלמד. חשיבותן של המטלות הללו היא קריטית, שכן הן מהוות משקל לא מבוטל בשקלול הסופי של הציון בתואר
כתיבת עבודות סמינריון (גמר)
כל סטודנט בתואר הראשון או השני מגיע לאחת מהנקודות הקריטיות בתואר: כתיבת עבודה סמינריונית או בשמה השני, כתיבת עבודה אקדמית. ישנם סטודנטים שמתמודדים עם המחקר / כתיבת סמינריון ללא קושי. יש את אלו שברור להם מה הם רוצים שיהיה כתוב בעבודת הגמר, מהיכן לדלות אינפורמציה לעבודה סמינריונית וכיצד לעבד אותה – ויש אחרים, שמוצאים כתיבת עבודת סמינריון כמעכבת.
ניתוחים סטטיסטיים
כחלק מהתאמת הכותב למטלה הנדרשת, הניתוח הסטטיסטי מתבצע ע``י סטטיסטיקאים/כלכלנים מוסמכים, בעלי ידע מעמיק באקונומטריקה וסטטיסטיקה יישומית ותיאורית.
הכנת מצגת עסקית לסטודנטים, עסקים וחברות
ערכתם מחקר מעמיק, הכנתם עבודה נהדרת ואין ספק שאתם ראויים לתואר הסטודנט המצטיין. כעת, הגיע הרגע בו המרצה שלכם מבקש מכם להעביר את העבודה היפה שכתבתם ולהפוך אותה למצגת ולהרצאה – הכנת מצגת מקצועית? פה אתם מתחילים להילחץ.
פרויקט גמר (הנדסאים)
בתום לימודיו של סטודנט לאחד ממקצועות ההנדסה, הוא מתבקש להגיש פרויקט גמר. פרויקט הגמר ועמידה מוצלחת במבחן ההגנה על הפרוייקט מקנים לו, בסופו של דבר, את תעודת ההסמכה..

מאמרים נוספים

תוכן עניינים

צריכים סיוע בכתיבת עבודה אקדמית?
אנחנו כאן ונוכל להתחיל מיד!

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

מומלץ להעלות קבצים מכווצים ומאוגדים בפורמט RAR
דיסקרטיות מובטחת. לעולם לא נמסור את הפרטים שלכם לגורם אחר.
לורם איפסום דולור

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן