מחסום כתיבה בסמינריון – מה עושים?

מחסום כתיבה בסמינריון - מה עושים?

אספתם מקורות מחקר, גיבשתם כבר את שאלת המחקר שרציתם וקיבלתם את האישור הנכסף מטעם המרצה. עכשיו כל שנותר הוא לפתוח את הלפטופ, ולפצוח במלאכת הכתיבה.

והנה, קובץ ה-Word כבר עלה, ואתם מסתכלים על המסך, מקלידים, מוחקים, מנסחים, מסתכלים וקוראים מחדש את השורה. הזמן עובר, ואתם פשוט לא מוצאים את הדרך הנכונה לפתוח במלאכת הכתיבה.

מחסום כתיבה בסמינריון יכולה להופיע בתחילת העבודה (נפוץ, אתם ממש לא לבד), וגם בין פרק לפרק. היכולת להפוך דף לבן לסיפור היא איננה דבר מה מובן מאליו, ואל לכם להלקות את עצמכם על כך שאינכם בטוחים כיצד לנסח את הפסקה הבאה או איך לכתוב את פסקת הפתיחה של ראש הפרק החדש.

מה כן אפשר לעשות? או! לשם כך בדיוק התכנסנו פה, וצוות Ez Grade המרכז לסיוע לסטודנט ערך עבורכם מספר טיפים שיעזרו לכם לצלוח את המשבר. לגזור ולשמור.

קראו את המקורות המחקריים עליהם אתם מעוניינים להסתמך

כל ראש פרק בסמינריון מבוסס לבסוף על שילוב בין מחקרים קודמים, ובהתאם גם לסוג הסמינריון על מחקרים שערכתם בדמות תצפיות, סקרים, ראיונות וניתוחים סטטיסטיים.

אנו ממליצים לעיין לרגע במחקרים הקודמים שכבר נכתבו, ולבחון כיצד אחרים עשו זאת. לעתים תוכלו למצוא דרכי התנסחות מסוימות שיישאו חן בעיניכם.

ויודעים מה? לעתים ייתכן ותמצאו טענה מסוימת שעלתה במחקר עליו אתם מסתמכים, ודווקא אתם תרצו להיות אלו שיסתרו את הטענה עם טיעון אחר.

לכן, אל תמהרו לגשת אל מלאכת הכתיבה מיד, עיינו במאמרים האקדמיים, קראו את הספרות המקצועית, ולאחר מכן תוכלו לגשת אל מלאכת הכתיבה כשאתם גדושים בהשראה.

מהי הנקודה העיקרית שלכם? מהי הטענה?

בהמשך ישיר למה שכתבנו בפסקה הקודמת, שאלו את עצמכם: מהו הטיעון שאתם מבקשים לגבש? הרי כל ראש פרק נועד לבנות אט-אט את הנדבכים העונים על שאלת המחקר.

חשבו על הטענה שאתם מבקשים להציג בראש פרק זה, ובאילו ‘ראיות’ או נקרא לכך דוגמאות, אתם משתמשים כדי לבסס את דבריכם.

נסו לדבר על מה שאתם רוצים לכתוב

לא ניכנס ליותר מדי פרטים שכן קצרה היריעה, אך נאמר כך: בעת כתיבה ובעת דיבור, אנו משתמשים בחלקים אחרים של מוחנו.

אל תמהרו להתכנס בתוך עצמכם ולהביט במחשב. דברו עם חבר, עם הורה או עם כל אדם שנכון להקשיב לכם. הביעו בפניכם את הרעיונות, הדעות והתובנות שאתם מבקשים לחלוק בעבודה הסמינריונית.

שימו לב שלפתע תמצאו את עצמכם אומרים דברים שיכולים בהחלט לקחת חלק בעבודה. בנוסף לכך, לעתים האדם שאיתו תדברו, יביא לכם טיפים, הכוונות ועצות משל עצמו.

היעזרו בבינה מלאכותית

חברים, אנחנו חיים בעידן כל כך שונה, כל כך אחר, למה שבינה מלאכותית תיחשב למילה גסה, גם באקדמיה?

אנחנו חלילה לא אומרים לכם לכתוב עבודה אקדמית על-ידי כלי AI, אך אנחנו בהחלט ממליצים לכם להשתמש בכלים האלו כדי לבחון באיזה נוסח הם משתמשים.

כתבו לאחד ממחוללי הטקסטים השונים (דוגמת GPT, או Claude ודומיהם) את הטיעון שאתם מבקשים לבסס, ובקשו מהם לנסח עבורכם פסקה. 

שימו לב, מומלץ להשתמש בשפה האנגלית ולאחר מכן לתרגם לעברית. הכלים הללו בהחלט צריכים עוד לעשות כברת דרך בעברית.

התייעצו עם המרצה

ולסיום, אל תשכחו שיש לכם את המרצה שתמיד שם עבורכם.

זכרו כי את הסמינריון שלכם אתם לא כותבים לגמרי לבדכם; וניתן וחשוב להיעזר במרצים שייתנו לכם הכוונה.

אין בכך כל ‘הודאה בכישלון’ וכמוכם, סטודנטים רבים אחרים נתקלים לעתים במחסומי כתיבה בסמינריון. למרצים היכולת לעזור, לשאול אתכם שאלות מנחות ולהעניק לכם הכוונות חשובות.

שתפו מאמר זה עם חברים

שירותים שעשויים לעניין אתכם

כתיבת עבודה אקדמית
סטודנטים רבים מתעניינים לגבי כתיבת עבודות אקדמיות, מאחר ולא לכולם יש את הזמן, הסבלנות או היכולת לכתוב את העבודות שלהם בצורה עצמאית. יש לזכור כי רוב הסטודנטים נאלצים להתמודד עם עומס משמעותי, הכולל את הצורך לעמוד במטלות האקדמיות השונות, ללמוד למבחנים, לשלב עבודה ולהשאיר מעט זמן לחיי חברה.
מטלות אקדמיות
במהלך התואר הראשון והשני, מתבקש הסטודנט להגיש מטלות אקדמיות במגוון נושאים הקשורים במישרין או בעקיפין לתואר הנלמד. חשיבותן של המטלות הללו היא קריטית, שכן הן מהוות משקל לא מבוטל בשקלול הסופי של הציון בתואר
כתיבת עבודות סמינריון (גמר)
כל סטודנט בתואר הראשון או השני מגיע לאחת מהנקודות הקריטיות בתואר: כתיבת עבודה סמינריונית או בשמה השני, כתיבת עבודה אקדמית. ישנם סטודנטים שמתמודדים עם המחקר / כתיבת סמינריון ללא קושי. יש את אלו שברור להם מה הם רוצים שיהיה כתוב בעבודת הגמר, מהיכן לדלות אינפורמציה לעבודה סמינריונית וכיצד לעבד אותה – ויש אחרים, שמוצאים כתיבת עבודת סמינריון כמעכבת.
ניתוחים סטטיסטיים
כחלק מהתאמת הכותב למטלה הנדרשת, הניתוח הסטטיסטי מתבצע ע``י סטטיסטיקאים/כלכלנים מוסמכים, בעלי ידע מעמיק באקונומטריקה וסטטיסטיקה יישומית ותיאורית.
הכנת מצגת עסקית לסטודנטים, עסקים וחברות
ערכתם מחקר מעמיק, הכנתם עבודה נהדרת ואין ספק שאתם ראויים לתואר הסטודנט המצטיין. כעת, הגיע הרגע בו המרצה שלכם מבקש מכם להעביר את העבודה היפה שכתבתם ולהפוך אותה למצגת ולהרצאה – הכנת מצגת מקצועית? פה אתם מתחילים להילחץ.
פרויקט גמר (הנדסאים)
בתום לימודיו של סטודנט לאחד ממקצועות ההנדסה, הוא מתבקש להגיש פרויקט גמר. פרויקט הגמר ועמידה מוצלחת במבחן ההגנה על הפרוייקט מקנים לו, בסופו של דבר, את תעודת ההסמכה..

מאמרים נוספים

תוכן עניינים

לורם איפסום דולור

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן