איך מוצאים מקורות מידע לעבודה סמינריונית?

איך מוצאים מקורות מידע לעבודה סמינריונית?

מציאת מקורות מידע לעבודה הסמינריונית הם לא מותרות, כי אם הכרח של ממש. זוהי אחת מן המיומנויות הנדרשות והחשובות ביותר להן נדרשים סטודנטים, והיכולת לאתר מקורות מידע ולהפריד בין העיקר לטפל, יסללו את הדרך אל עבר עבודת מחקר מרתקת העורכת סינתזה בין מגוון השקפות עולם הנובעות מחוקרים וחוקרות בתחום המדובר.

יכולתו של הסטודנט לאתר מקורות מידע, מאפשרת לו:

  • לקבל השראה לניסוחה של שאלת מחקר הנסמכת על המידע הקיים ושסוללת את הדרך אל עבר נקודת מבט חדשה ומעניינת
  • לעבור באופן מהיר יותר אל שלב כתיבת העבודה ובכך לייעל את ניצולו של משאב הזמן
  • לחפש אחר מקורות חלופיים, זאת אם יידרש לכך בעת תהליך הכתיבה (ויש לזכור כי ייתכן ויש לבקש את אישור המרצה).

משאבי הספרייה האקדמית

ראשית כל, התחילו עם הספרייה של המוסד האקדמי בו אתם למדים.

לספריות האקדמיות של המכללות והאוניברסיטאות ישנם מאגרי מידע ואוספים נרחבים של כתבי עת אקדמיים, ספרות מקצועית ומשאבים אחרים הרלוונטיים לנושא הסמינריון.

סטודנטים ללימודי תואר ראשון לעתים נתקלים ב’מחסום’ מסוים הנובע מאי-היכרות עם מערכת האיתור הפנימית של הספרייה. זכרו כי בכל עת תוכלו להסתייע בספרנים והספרניות, וכן חלק ממוסדות הלימוד אף עורכים הדרכות ייעודיות המלמדות כיצד לאתר משאבי מידע בהסתמך על תוכנות הספרייה.

ספריות חיצוניות

אל נא תמהרו לומר נואש אם לא מצאתם את החומר המבוקש בספרייה של המוסד הלימודי בו אתם רשומים.

מערכות ניהול משאבי המידע של הספרייה מטעם המוסד בו אתם למדים, יכולות גם להצביע על ספרות וכתבי עט המצויים בספריות של מוסדות אקדמיים מקבילים, כמו גם בספרייה הלאומית בירושלים.

מכוני מחקר אקדמיים

מכוני מחקר אקדמיים יושבים לרוב בסמוך לאוניברסיטאות או בתוכן, מתוקצבים מטעם הקרן הלאומית למידע, ומספקים מידע עשיר וענף בתחומי מחקר שונים.

חשוב לציין כי לאור העובדה שמכוני מחקר אקדמיים הם לרוב ממוקדי מטרה, הרי שלא בהכרח שהם ישמשו אתכם עבור התואר שלכם. עם זאת, סטודנטים בחלק מן התארים, בהחלט יכולים למצוא בהם עזר רב.

למשל, באוניברסיטת ת”א יושב מרכז משה דיין לחקר המזרח התיכון ואפריקה. המכון מתמחה במחקר והדיון בשיח האקטואלי של המזרח התיכון. הכוונה באשר למכוני המחקר האקדמיים הרלוונטיים לכם תוכלו לקבל גם מטעם המרצה לסמינריון, וייתכן מאוד שתיחשפו למכונים אלו עוד בשנים הראשונות לתואר.

מקורות מידע אלקטרוניים

או במילים אחרות – Google Scholar, כלי שסטודנטים רבים נרתעים מפניו, אך חשוב לנצלו וניתן להשתמש בו בחוכמה.

גוגל סקולר הוא מנוע החיפוש המקוון של Google המתמקד בחיפוש מאמרים, תזות וספרות. ניתן למצוא בו מאמרים אקדמיים וספרים מקצועיים בגרסאות אלקטרוניות.

טיפ חשוב: החיפוש בגוגל סקולר הוא טקסטואלי. לכן תוכלו לחפש אחר מאמר או כתב עט שעוסק בנושא מסוים העונה לצורכיכם בעבודת הסמינריון. בהתאם לתוצאות שתמצאו, תוכלו לגשת לספרייה האקדמית של המוסד בו אתם למדים, ולערוך חיפוש אם מקור המידע קיים במאגרים.

כמה מילים לסיום

זכרו לסקור באופן ביקורתי את מקורות המידע שלכם.

וודאו כי מדובר במקורות מידע אמינים, רלוונטיים לנושא העובדה ועדכניים. כך למשל, ייתכן מאוד ומאמר הלקוח משנות ה-80 וודאי לא יוכל לשמש כמקור מידע מרכזי עבור עבודתכם.

ניתן גם לבחון את מידת מהימנות החוקרים והחוקרות שכתבו את הספרות המקצועית ואת כתבי העט. חוקרים מוכרים הנחשבים לאמינים, יכולים לשמש אתכם נאמנה בעת המחקר האקדמי לכתיבת הסמינריון.

ובכל שאלה והתייעצות, אנו ב-Ez Grade המרכז לסיוע לסטודנט מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר טלפוני או להשאיר פניה באתר. איזי גרייד מתמחה בכתיבת עבודות אקדמיות, ומלווה סטודנטים וסטודנטיות במגוון תארים, במקצועיות, עם התחייבות לכתיבה מקורית במלואה ובהתאם לכל הסטנדרטים הנדרשים באקדמיה.

שתפו מאמר זה עם חברים

שירותים שעשויים לעניין אתכם

כתיבת עבודה אקדמית
סטודנטים רבים מתעניינים לגבי כתיבת עבודות אקדמיות, מאחר ולא לכולם יש את הזמן, הסבלנות או היכולת לכתוב את העבודות שלהם בצורה עצמאית. יש לזכור כי רוב הסטודנטים נאלצים להתמודד עם עומס משמעותי, הכולל את הצורך לעמוד במטלות האקדמיות השונות, ללמוד למבחנים, לשלב עבודה ולהשאיר מעט זמן לחיי חברה.
מטלות אקדמיות
במהלך התואר הראשון והשני, מתבקש הסטודנט להגיש מטלות אקדמיות במגוון נושאים הקשורים במישרין או בעקיפין לתואר הנלמד. חשיבותן של המטלות הללו היא קריטית, שכן הן מהוות משקל לא מבוטל בשקלול הסופי של הציון בתואר
כתיבת עבודות סמינריון (גמר)
כל סטודנט בתואר הראשון או השני מגיע לאחת מהנקודות הקריטיות בתואר: כתיבת עבודה סמינריונית או בשמה השני, כתיבת עבודה אקדמית. ישנם סטודנטים שמתמודדים עם המחקר / כתיבת סמינריון ללא קושי. יש את אלו שברור להם מה הם רוצים שיהיה כתוב בעבודת הגמר, מהיכן לדלות אינפורמציה לעבודה סמינריונית וכיצד לעבד אותה – ויש אחרים, שמוצאים כתיבת עבודת סמינריון כמעכבת.
ניתוחים סטטיסטיים
כחלק מהתאמת הכותב למטלה הנדרשת, הניתוח הסטטיסטי מתבצע ע``י סטטיסטיקאים/כלכלנים מוסמכים, בעלי ידע מעמיק באקונומטריקה וסטטיסטיקה יישומית ותיאורית.
הכנת מצגת עסקית לסטודנטים, עסקים וחברות
ערכתם מחקר מעמיק, הכנתם עבודה נהדרת ואין ספק שאתם ראויים לתואר הסטודנט המצטיין. כעת, הגיע הרגע בו המרצה שלכם מבקש מכם להעביר את העבודה היפה שכתבתם ולהפוך אותה למצגת ולהרצאה – הכנת מצגת מקצועית? פה אתם מתחילים להילחץ.
פרויקט גמר (הנדסאים)
בתום לימודיו של סטודנט לאחד ממקצועות ההנדסה, הוא מתבקש להגיש פרויקט גמר. פרויקט הגמר ועמידה מוצלחת במבחן ההגנה על הפרוייקט מקנים לו, בסופו של דבר, את תעודת ההסמכה..

מאמרים נוספים

תוכן עניינים

לורם איפסום דולור

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן