סמינריון איכותני

כללי אזכור אחיד
כתיבת עבודה?
אנחנו הכתובת

נחשף הסטודנט לשיטות המחקר השונות, להבנת מבנה הסמינריון ולדגשים שהוא מעלה בהתאם לנושא הנחקר. סמינריון איכותני הוא אחד מבין שני סוגי הסמינריונים בולטים – מהו? למה הוא משמש ומהם הדגשים לכתיבתו?

מהו בעצם סמינריון איכותני?

המחקר האיכותני נפוץ בעיקר במדעי החברה והרוח, והוא מבוסס על התבוננות באדם או בתופעה מסוימת דרך עיניו של החוקר. במחקר האיכותני אנו מסיקים מסקנות על סמך התבוננות ובניית מאגר מידע הנוגע, פעמים רבות, לחתך צר באוכלוסיה – אך עושים זאת תוך מיקוד ופירוט מירביים.

ישנם מספר כלים בהם ניתן להשתמש לצורך איסוף מידע במחקר איכותני:

  • ראיונות עומק – ראיון עם שאלות פתוחות ומכווינות, המעוררות את המרואיין לשתף בחוויות הרלוונטיות ובתחושותיו.
  • קבוצת מיקוד – קבוצת המיקוד היא מעין ראיון קבוצתי, בו המידע נאסף על סמך האינטראקציה בין המשתתפים (יכול להוות המשך לראיונות עומק)
  • שאלונים – ניסוח שאלונים והעברתם אל קבוצת נבדקים רלוונטית.
  • תצפיות – החוקר עורך תצפיות טהורות (ומשמש כצופה מהצד) או משתתפת (לוקח חלק בקבוצה) ועל סמך החוויות הללו מגבש את ממצאיו.

סמינריון איכותני - Ez Grade

סמינריון איכותני מול סמינריון מחקרי

בניגוד לסמינריון המחקרי, בו ישתמש החוקר בנתונים יבשים ובסטטיסטיקה על מנת לנתח נתונים, סמינריון איכותני יתייחס למחקר בני האדם או תופעות אנושיות, שפעמים רבות אינן ניתנות לכימות ונחקרות מבעד לעיניו של החוקר ותחושותיו הסובייקטיביות לגביו. השאלה באיזו שיטת מחקר להשתמש תלויה במידה רבה בסוגיה אותה אנו מבקשים לחקור.

[dt_divider style=”thin” /]

מבנה עבודה סמינריונית – מבנה הסמינריון האיכותני

מבוא – הצגת הנושא, המושגים המרכזיים, מטרות המחקר ודגשיו המיוחדים.

סקירת ספרות הצגת המשתנים השונים במחקר תוך הישענות על בסיס מחקרי ספרותי אמין ועדכני ככל שניתן. סקירת הספרות מפרטת את נושא המחקר, כשהיא מתבססת על מחקרים שונים שנערכו בתחום הדעת בו המחקר עוסק ובמשתנים השונים בו.

שיטת מחקר באיזו שיטת מחקר בחרתי להשתמש כדי לבחון את שאלות המחקר שלי?

ממצאים – המעבר מהחלק התאורטי של המחקר אל החלק המעשי, אל שדה המחקר ואל הממצאים שעולים ממנו בצורה לוגית ובעלת הקשר פנימי.

דיון –פרק הפרשנות למחקר ולממצאים המרכזיים העולים ממנו, בהלימה לסקירת הספרות ולשאלות המחקר.

מקורות– רשימת מקורות התומכים במחקר, תוך שימוש ברישום מסודר על פי כללי ה- APA.

נספחים – כלל החומרים בהם השתמש החוקר במחקרו.

דגשים לכתיבת סמינריון איכותני

  • בחרו את שיטת איסוף הנתונים המתאימה ביותר למחקר שלכם ועשו זאת בשלב מוקדם, כשאתם נשענים על עבודות אחרות.
  • בחרו בשדה מחקר אפקטיבי, כזה שתוכלו לשאוב ממנו מידע שימושי רב, יהיה זמין עבורכם וישמש אתכם באופן הטוב והמהימן ביותר במחקרכם.
  • וודאו כי שדה המחקר שלכם קביל מבחינה חוקית – ישנן הגבלות על קיום מחקר בקרב תינוקות, ילדים או בני נוער מתחת לגיל 18.

שימושים אפשריים

את השימושים הפרקטיים של המחקר האיכותני, ניתן להבין בעזרת מתן דוגמא. נניח שאנו רוצים לבחון את הקשר האופציונלי בין חזרה בשאלה בקרב בוגרים לבין בית הספר התיכון בו התחנכו. נוכל להשתמש באחד מהכלים האיכותניים העומדים לרשותנו – ראיון ישרת אותנו באופן הטוב ביותר – ולבדוק האם יש קשר בין שני המשתנים: האם אכן בית הספר הוא גורם משפיע / מכריע בשאלת החזרה בשאלה? או שמא אין קשר כלל? לצורך כך מספיק לבחון שניים או שלושה מקרי חזרה בשאלה ולהכריע (או לתת כיוון).

הולכים לאיבוד? זקוקים לעזרה? אנחנו ב- EZ-grade כאן בשבילכם ונשמח לעזור בכל שתזדקקו לו – ייעוץ אקדמאי, כתיבת סמינריון ועוד.

שתפו מאמר זה עם חברים

שירותים שעשויים לעניין אתכם

כתיבת עבודה אקדמית
סטודנטים רבים מתעניינים לגבי כתיבת עבודות אקדמיות, מאחר ולא לכולם יש את הזמן, הסבלנות או היכולת לכתוב את העבודות שלהם בצורה עצמאית. יש לזכור כי רוב הסטודנטים נאלצים להתמודד עם עומס משמעותי, הכולל את הצורך לעמוד במטלות האקדמיות השונות, ללמוד למבחנים, לשלב עבודה ולהשאיר מעט זמן לחיי חברה.
מטלות אקדמיות
במהלך התואר הראשון והשני, מתבקש הסטודנט להגיש מטלות אקדמיות במגוון נושאים הקשורים במישרין או בעקיפין לתואר הנלמד. חשיבותן של המטלות הללו היא קריטית, שכן הן מהוות משקל לא מבוטל בשקלול הסופי של הציון בתואר
כתיבת עבודות סמינריון (גמר)
כל סטודנט בתואר הראשון או השני מגיע לאחת מהנקודות הקריטיות בתואר: כתיבת עבודה סמינריונית או בשמה השני, כתיבת עבודה אקדמית. ישנם סטודנטים שמתמודדים עם המחקר / כתיבת סמינריון ללא קושי. יש את אלו שברור להם מה הם רוצים שיהיה כתוב בעבודת הגמר, מהיכן לדלות אינפורמציה לעבודה סמינריונית וכיצד לעבד אותה – ויש אחרים, שמוצאים כתיבת עבודת סמינריון כמעכבת.
ניתוחים סטטיסטיים
כחלק מהתאמת הכותב למטלה הנדרשת, הניתוח הסטטיסטי מתבצע ע``י סטטיסטיקאים/כלכלנים מוסמכים, בעלי ידע מעמיק באקונומטריקה וסטטיסטיקה יישומית ותיאורית.
הכנת מצגת עסקית לסטודנטים, עסקים וחברות
ערכתם מחקר מעמיק, הכנתם עבודה נהדרת ואין ספק שאתם ראויים לתואר הסטודנט המצטיין. כעת, הגיע הרגע בו המרצה שלכם מבקש מכם להעביר את העבודה היפה שכתבתם ולהפוך אותה למצגת ולהרצאה – הכנת מצגת מקצועית? פה אתם מתחילים להילחץ.
פרויקט גמר (הנדסאים)
בתום לימודיו של סטודנט לאחד ממקצועות ההנדסה, הוא מתבקש להגיש פרויקט גמר. פרויקט הגמר ועמידה מוצלחת במבחן ההגנה על הפרוייקט מקנים לו, בסופו של דבר, את תעודת ההסמכה..

מאמרים נוספים

תוכן עניינים

צריכים סיוע בכתיבת עבודה אקדמית?
אנחנו כאן ונוכל להתחיל מיד!

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

מומלץ להעלות קבצים מכווצים ומאוגדים בפורמט RAR
דיסקרטיות מובטחת. לעולם לא נמסור את הפרטים שלכם לגורם אחר.
לורם איפסום דולור

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן