גניבה ספרותית בכתיבה אקדמית – לתת לחוקרים את הקרדיט שמגיע להם

גניבה ספרותית בכתיבה אקדמית - לתת לחוקרים את הקרדיט שמגיע להם
כתיבת עבודה?
אנחנו הכתובת

גניבה ספרותית (ידועה בשם ‘פלגיאט’ בלועזית) היא אחת מן הבעיות האתיות המרכזיות בכתיבה אקדמית. נשמע לכם כמו דבר מה שאין כל סיכוי שיקרה באקדמיה? ממש לא מזמן, הואשמה קלודין גיי, נשיאת אוניברסיטת הרווארד בארצות הברית במעל 40 מעשי גניבה ספרותית. או במילים אחרות: היא ציטטה או ערכה פרפרזה למחברים, זאת מבלי שנתנה להם את הקרדיט הראוי.

אם זה קרה לנשיאת הרווארד, ובכן.. זה יכול לקרות לכולנו.

הגניבה הספרותית באקדמיה מתייחסת לשימוש בעבודותיהם של אחרים ללא מתן קרדיט מתאים, והצגתן כאילו היו עבודותיהם של אחרים כעבודות שלנו.

אל תמהרו להיבהל, וכל מה שצריך לעשות הוא פשוט לתת את הקרדיט הראוי לחוקרים והחוקרות שעשו מאמצים כבירים לתרום לענפים המחקריים השונים. בדיוק לשם כך ערכנו עבורכם את המדריך הקצרצר הבא.

מהי גניבה ספרותית?

גניבה ספרותית היא העתקה של רעיונות, ניסוחים, או מבנים מטקסטים אחרים והצגתם כשלנו, זאת ללא מתן קרדיט למקור.

גניבה ספרותית יכולה להתרחש במספר צורות, כולל:

  • העתקה ישירה: העתקה מילה במילה של טקסט ממקור אחר ללא ציון המקור.
  • פרפראזה ללא קרדיט: ניסוח מחדש של רעיונות ממקור אחר במילים אחרות ללא מתן קרדיט למקור. או במילים אחרות: שכתוב.
  • גניבת מבנה: שימוש במבנה הארגוני של טקסט אחר, גם אם המילים שונות.
  • גניבת רעיונות: שימוש ברעיונות מקוריים של מישהו אחר כאילו הם שלך.

חומרתה של הגניבה הספרותית באקדמיה

גניבה ספרותית נחשבת להפרה חמורה של האתיקה האקדמית והיא יכולה להוביל להשלכות חמורות כנגד כותב או כותבת המאמר / המחקר.

ראשית כל מדובר בפגיעה אנושה באמינות האקדמית של העבודה, גם אם מרביתה מקורית לחלוטין.

שנית, להאשמה בגניבה ספרותית עלולות להיות השלכות אקדמיות, והמוסדות האקדמיים נוקטים בצעדי ענישה משמעתיים כנגד סטודנטים שנתפסים בגניבה ספרותית, כולל הרחקה מן הלימודים.

ולצד כל אלו, הרי שהדבר מהווה פגיעה בזכויות יוצרים, ובכך חושף את הסטודנטים בפני האפשרות לקבל תביעות משפטיות.

כיצד נמנעים מגניבה ספרותית?

החדשות הטובות הן שבסה”כ מדובר בפרקטיקה מאוד ברורה ופשוטה המאפשרת לתת את הקרדיט לחוקרים והחוקרות, ובכך לייצר תוצר אקדמי אמין ואיכותי.

לסטודנטים שעבורם מדובר במטלות האקדמיות הראשונות, הרי שאנו ממליצים ראשית כל להבין את המקורות. קריאה והבנה מעמיקה של החומר בו אתם משתמשים לצורך העבודה, תעשה לכם את החיים הרבה יותר קלים בעת מתן הקרדיטים.

נוסף על כך, הקפידו על ציטוט נכון והפניות. תמיד לציין את המקור של כל רעיון, משפט או נתון שאתה שואלים ממקור אחר.

והכי חשוב – היו מקוריים. כבר מבחירת שאלת המחקר של המטלה האקדמית, תוכלו לקבוע את הייחודיות והמקוריות שלכם בכתיבה.

התייעצו איתנו

גניבה ספרותית היא סוגיה חמורה שיכולה לגרור צעדים חריפים מצד האקדמיה. באמצעות מתן קרדיט נכון וכללי ציטוט העומדים בהנחיות האקדמיה, ניתן להימנע מכך ולהבטיח את אמינות המחקר.

באיזי גרייד המרכז לסיוע לסטודנט אנו מספקים שירותי כתיבת ועריכת עבודות אקדמיות, החל מעריכת כלל העבודה האקדמית ועד לסיוע פרטני דוגמת מתן קרדיט וסימוכין נכונים למקורות המידע.

בכל שאלה והתייעצות נציגינו ישמחו לסייע. צרו עמנו קשר טלפוני או השאירו פניה ונשוב אליכם בהקדם.

שתפו מאמר זה עם חברים

שירותים שעשויים לעניין אתכם

כתיבת עבודה אקדמית
סטודנטים רבים מתעניינים לגבי כתיבת עבודות אקדמיות, מאחר ולא לכולם יש את הזמן, הסבלנות או היכולת לכתוב את העבודות שלהם בצורה עצמאית. יש לזכור כי רוב הסטודנטים נאלצים להתמודד עם עומס משמעותי, הכולל את הצורך לעמוד במטלות האקדמיות השונות, ללמוד למבחנים, לשלב עבודה ולהשאיר מעט זמן לחיי חברה.
מטלות אקדמיות
במהלך התואר הראשון והשני, מתבקש הסטודנט להגיש מטלות אקדמיות במגוון נושאים הקשורים במישרין או בעקיפין לתואר הנלמד. חשיבותן של המטלות הללו היא קריטית, שכן הן מהוות משקל לא מבוטל בשקלול הסופי של הציון בתואר
כתיבת עבודות סמינריון (גמר)
כל סטודנט בתואר הראשון או השני מגיע לאחת מהנקודות הקריטיות בתואר: כתיבת עבודה סמינריונית או בשמה השני, כתיבת עבודה אקדמית. ישנם סטודנטים שמתמודדים עם המחקר / כתיבת סמינריון ללא קושי. יש את אלו שברור להם מה הם רוצים שיהיה כתוב בעבודת הגמר, מהיכן לדלות אינפורמציה לעבודה סמינריונית וכיצד לעבד אותה – ויש אחרים, שמוצאים כתיבת עבודת סמינריון כמעכבת.
ניתוחים סטטיסטיים
כחלק מהתאמת הכותב למטלה הנדרשת, הניתוח הסטטיסטי מתבצע ע``י סטטיסטיקאים/כלכלנים מוסמכים, בעלי ידע מעמיק באקונומטריקה וסטטיסטיקה יישומית ותיאורית.
הכנת מצגת עסקית לסטודנטים, עסקים וחברות
ערכתם מחקר מעמיק, הכנתם עבודה נהדרת ואין ספק שאתם ראויים לתואר הסטודנט המצטיין. כעת, הגיע הרגע בו המרצה שלכם מבקש מכם להעביר את העבודה היפה שכתבתם ולהפוך אותה למצגת ולהרצאה – הכנת מצגת מקצועית? פה אתם מתחילים להילחץ.
פרויקט גמר (הנדסאים)
בתום לימודיו של סטודנט לאחד ממקצועות ההנדסה, הוא מתבקש להגיש פרויקט גמר. פרויקט הגמר ועמידה מוצלחת במבחן ההגנה על הפרוייקט מקנים לו, בסופו של דבר, את תעודת ההסמכה..

מאמרים נוספים

תוכן עניינים

צריכים סיוע בכתיבת עבודה אקדמית?
אנחנו כאן ונוכל להתחיל מיד!

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

מומלץ להעלות קבצים מכווצים ומאוגדים בפורמט RAR
דיסקרטיות מובטחת. לעולם לא נמסור את הפרטים שלכם לגורם אחר.
לורם איפסום דולור

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

דילוג לתוכן